Poznajmy się

Katalog Libra NET – instrukcja

Biblioteka MUP informuje, że  w związku z aktualizacją systemu bibliotecznego Katalog zmienił interfejs i pojawiły się  nowe funkcje.

 • Obsługa katalogu poprzez przeglądarkę internetową w komputerze (nowy interfejs).
 • Obsługa katalogu na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety).
 • Wbudowana dwujęzyczność (wersja polska i angielska) zarówno dla czytelników, jak i bibliotekarzy.
 • Możliwość wyszukiwania zasobów biblioteki za pomocą zupełnie nowego wyszukiwania a’la Google (jedno pole wyszukiwawcze). Wyszukiwarka generuje automatycznie podpowiedzi oraz posiada filtry do zawężania wyników. Filtry: rodzaj dokumentu, autor, tytuł, temat, wydawca, rok wydania oraz rodzaj bazy.
 • Dla zalogowanych użytkowników: możliwość zamawiania książek, możliwość prolongaty wypożyczenia, możliwość przeglądania swojego konta, w którym prezentowane są aktualne i archiwalne wypożyczenia, zaległości, rezerwacje i dane osobowe.
 • Automatyczne powiadomienia mailowe o rezerwacjach, zaległościach itp.
 • Możliwość zmiany skórki w zależności od nastroju (wesoła, stonowana oraz kontrastowa).
 • Kartoteka została zastąpiona przez Bibliografię (zawartości czasopism z prenumeraty).
 • Pomoc, która przeprowadzi użytkownika po katalogu.
 • Język haseł przedmiotowych stosowany do opisu przedmiotowego materiałów bibliotecznych zastąpiony został deskryptorami, czyli nawigacją fasetową opartą o język codzienny, powszechnie stosowany. W opisie literatury naukowej pojawią się bardziej szczegółowe hasła specjalistyczne. Wszystkie nowości będą opracowane przedmiotowo w oparciu o deskryptory, natomiast korekta starego katalogu przedmiotowego potrwa kilka lat. Prosimy o cierpliwość.
 • Katalog on-line (OPAC) jest zgodny ze standardem WCAG 2.0 na poziomie AA (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności), przez co jest dostępny szerszemu gronu odbiorców.
 • Po prawej stronie opisów katalogowych można zobaczyć okładki książek (tylko, gdy okładka jest dodana do bazy ISBN) – w naszym katalogu najwięcej okładek można znaleźć przy podręcznikach do nauki języka angielskiego.
 • Katalog jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Z powodu wprowadzenia nowych zabezpieczeń Konta czytelnika wymagana jest ponowna aktywacja konta bibliotecznego.

Nowy Czytelnik, aby się zalogować, musi się najpierw zarejestrować. W tym celu niezbędny jest utworzony przez bibliotekarza „Kod aktywujący konto w katalogu online (OPAC)”. W momencie rejestracji czytelnik musi wpisać jako login: numer kodu kreskowego z legitymacji lub numer karty bibliotecznej, hasło (min. 8 znaków, w tym: duża litera i cyfra) oraz kod aktywujący konto.

Jeśli czytelnik ma zarejestrowany w Bibliotece adres e-mail, wówczas kod aktywujący konto zostanie do niego wysłany jako link, który ułatwi dokonanie rejestracji.
W przypadku, gdy czytelnik nie posiada e-maila, należy w katalogu online (OPAC) nacisnąć przycisk „Nie mam konta”.

Po dokonaniu rejestracji czytelnik może się od razu zalogować, wpisując login z rejestracji i hasło w formularzu logowania.

Rozpoczęto wprowadzanie nowych oznaczeń na początku sygnatury: Cz – książka w Czytelni (do skorzystania na miejscu), W – książka w Wypożyczalni (do wypożyczenia do domu)

Na skróty

Partnerzy Uczelni: