
Praca Socjalna
studia licencjackie
Kierunek: PRACA SOCJALNA
Poziom studiów: Studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarna i niestacjonarna
Profil studiów: praktyczny
Oferowane moduły: Praca socjalna z osobami starszymi
Wsparcie rodzinne z mediacjami
Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk Humanistycznych i Społecznych im. Jana Karskiego
Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: licencjat
Opis kierunku:
Studia pierwszego stopnia na kierunku Praca socjalna zapewniają studentom obszerny zakres przedmiotów podstawowych, kierunkowych i specjalnościowych przygotowujących do działalności zawodowej. Kształcenie skoncentrowane jest na wzmocnieniu i ugruntowaniu postaw prospołecznych i gotowości do uczestniczenia w zmianach na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym.
W zależności od wybranego modułu student zdobywa kompetencje zawodowe niezbędne do pracy w placówkach pomocowych.
Praca Socjalna z Osobami Starszymi
Moduł Praca socjalna z osobami starszymi pozwala uzyskać pogłębioną wiedzę na temat biologicznych, medycznych, psychologicznych i społecznych aspektów procesu starzenia się oraz starości. Studenci specjalności poznają systemy organizacji opieki nad osobami starszymi w tym aktywizacji i animacji ich czasu wolnego. Niezwykle przydatne w późniejszej pracy zawodowej studentów będą zajęcia praktyczne w zakresie technik komunikowania się i pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami, a także z podstaw pielęgnacji, dietetyki wieku starczego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Wsparcie rodzinne z mediacjami – nowość!
Moduł Wsparcie rodzinne z mediacjami przygotowuje do wieloaspektowej pracy z rodziną, w tym do diagnozowania, radzenia sobie z konfliktami wewnątrzrodzinnymi oraz do rozwiązywania problemów grupowych i społecznych. Absolwent tej specjalności przygotowany jest do tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi i prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny we współczesnym świecie oraz do udzielania jej odpowiedniego wsparcia.
Wybrane przedmioty:
- Podstawy socjologii
- Struktura i organizacja pomocy społecznej
- Podstawy o rozwoju biopsychicznym człowieka w cyklu życia
- Resocjalizacja
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
- Rozwiązywanie problemów społecznych
oraz w zależności od wybranego modułu:
* Praca socjalna z osobami starszymi:
- System opieki nad osobami starszymi
- Socjologia starości
- Gerontologia społeczna
- Opieka paliatywna i hospicyjna
- Dietetyka wieku starczego
* Wsparcie rodzinne z mediacjami:
- Trening asertywności
- Mediacje i negocjacje
- Zarządzanie konfliktem w rodzinie Interwencja kryzysowa
- Praca z klientem trudnym
- Rozwiązywanie problemów w rodzinie
- Sylwetka absolwenta
Sylwetka absolwenta:
Absolwent kierunku Praca socjalna jest przygotowany do pracy w szeroko rozumianym obszarze pomocy oraz w innych instytucjach i organizacjach pozarządowych. Absolwent posiada przygotowanie do wykonywania zawodu pracownika socjalnego zgodnie z wymaganiami stawianymi w Ustawie o pomocy społecznej z dn. 12 marca 2004 r. (DZ.U. Nr 64 z 2004 r. poz. 593, z późn. zm.). Absolwent posiada wiedzę i niezbędne umiejętności do samodzielnego podejmowania działań uwzględniających konieczność zastosowania zróżnicowanych narzędzi, technik oraz metod pracy. Potrafi adekwatnie do zaistniałej sytuacji prowadzić działania profilaktyczne w ośrodkach edukacyjnych, w placówkach prowadzących działalność pomocową, interwencyjną, wspierającą czy opiekuńczą.
Wymagania rekrutacyjne
Nowa matura i stara matura: liczba punktów uzyskanych z egzaminu z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdawanych na egzaminie pisemnym.
