Poznajmy się
E-LEARNING

Publikacja nr 8 „Odnaleźć człowieka w człowieku. Obraz bohatera w twórczości Mikołaja Gogola”

8okladkaUkazał się drukiem kolejny tom z serii wydawniczej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Publikacja dra Dmitrija Romanowskiego, pracownika Instytutu Filologii, zatytułowana jest „Odnaleźć człowieka w człowieku. Obraz bohatera w twórczości Mikołaja Gogola”.

„Romanowski jako pierwszy na gruncie polskiego literaturoznawstwa porusza zagadnienie antropologii w twórczości Gogola i z tego względu jest to praca nowatorska. (…) W związku z dążeniem do odczytania istoty bohatera w twórczości Gogola, w książce interpretowane są następujące problemy: indywiduum i persony w perspektywie antropologii prawosławnej, obrazu Bożego w człowieku, a w tym kontekście roli namiętności. Obraz Boży, ikona, obraz, lustro, maska – to kategorie, przy pomocy których  autor dociera do sedna sensu, jaki swoim bohaterom nadał Gogol.

(…) Autor nie poprzestaje na zdefiniowaniu metafizyki Gogolowego bohatera, lecz otwiera jego perspektywę w kierunku antropologii powieści Dostojewskiego, dowodząc, że Dostojewski „powtarza niemal dosłownie schemat Gogola”. Książka doktora Romanowskiego odkrywa bardzo ważny problem pisarstwa Gogola, a dodatkowo przedstawia go w szerszym literackim kontekście. Wykracza poza dotychczasowe dokonania interpretacyjne, wykorzystując wiedzę z zakresu  prawosławnej teologii człowieka i teologii ikony. Stanowi ważny krok na przód w badaniach nad twórczością Gogola”.

Z recenzji prof. zw. dr hab. Hanny Kowalskiej-Stus


Publikacja nr 8 PWSZ Oświęcim im. rtm. W. Pileckiego

Autor/redaktor  Dmitrij Romanowski
ISBN 
978-83-925310-7-4
Wydanie
1
Rok
2009
Miejsce
Oświęcim
Nakład
300 egz.
Cena 
23,10 zł  (w tym 5% VAT)

Na skróty

Partnerzy Uczelni: